7.067 cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus. Argeșul, în top!

Amendă pentru un argeşean care nu a respectat respectat izolarea la domiciliu

Până astăzi, 10 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 539.107 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

434.679 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.067 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba109251083,51
2.Arad125941653,68
3.Argeș159562384,16
4.Bacău144661632,46
5.Bihor155491613,12
6.Bistrița-Năsăud6430712,35
7.Botoșani6975862,22
8.Brașov214822434,93
9.Brăila65391033,39
10.Buzău7200611,87
11.Caraș-Severin5409792,3
12.Călărași5183913,1
13.Cluj250594075,3
14.Constanța212835106,99
15.Covasna4543451,54
16.Dâmbovița128272382,95
17.Dolj133601292,14
18.Galați124992723,55
19.Giurgiu49581052,65
20.Gorj4640201,15
21.Harghita4942171,04
22.Hunedoara99641202,72
23.Ialomița5415373,1
24.Iași229763652,47
25.Ilfov187246646,94
26.Maramureș9264571,82
27.Mehedinți4364441,88
28.Mureș133311472,68
29.Neamț9998711,48
30.Olt81851021,22
31.Prahova212652833,09
32.Satu Mare6258532,9
33.Sălaj5793381,6
34.Sibiu153901364,25
35.Suceava140151161,53
36.Teleorman62641032,21
37.Timiș214122493,86
38.Tulcea4372593,08
39.Vaslui87851252,27
40.Vâlcea87401282,42
41.Vrancea6244791,5
42.Mun. București8150417626,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe4025*-983 
 TOTAL539.1077.067 
Previous Post
RO-ALERT va emite alerte pentru situaţiile de vreme rea

RO-ALERT va emite alerte pentru situaţiile de vreme rea

Next Post
Guvernul a prelungit cu 30 de zile starea de alertă pe teritoriul României

Starea de alertă va fi prelungită în România cu măsurile și indicatorii prevăzuţi în decizia precedentă