5.340 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

ARAFAT : Începem distribuirea primelor 300.000 de teste rapide

Până astăzi, 18 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 582.786 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
484.948 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.340 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidențaînregistrată la 14 zile
1.Alba11574592,89
2.Arad13302833,12
3.Argeș173041293,27
4.Bacău153091132,2
5.Bihor165801352,96
6.Bistrița-Năsăud6823462,28
7.Botoșani7473821,91
8.Brașov233843144,99
9.Brăila73641073,25
10.Buzău7764621,91
11.Caraș-Severin5811682,28
12.Călărași5744712,86
13.Cluj267232504,52
14.Constanța239173326,00
15.Covasna4801421,5
16.Dâmbovița13694942,6
17.Dolj14207761,9
18.Galați139282572,9
19.Giurgiu5611592,47
20.Gorj4847190,81
21.Harghita514780,78
22.Hunedoara108081462,51
23.Ialomița6080833,09
24.Iași248952842,01
25.Ilfov211343037,15
26.Maramureș9854801,82
27.Mehedinți4649401,73
28.Mureș142101012,44
29.Neamț10438551,36
30.Olt8731631,09
31.Prahova225961532,71
32.Satu Mare6612362,23
33.Sălaj5971251,36
34.Sibiu16180932,96
35.Suceava147311211,49
36.Teleorman6829882,33
37.Timiș232962494,11
38.Tulcea4855462,89
39.Vaslui94071122,19
40.Vâlcea9210302,27
41.Vrancea6644891,05
42.Mun. București9048610886,57
43.Cazuri noi nealocate pe județe3863*-351 
TOTAL582.7865.340 

Previous Post

Piteștiul – reprezentat în Comitetul Director Național al Asociației Municipiilor din România!

Next Post
CEZ Vânzare își închide începând de luni toate centrele de relații cu clienții

Se oprește curentul electric. Care sunt zonele vizate