2.712 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Amendă pentru un argeşean care nu a respectat respectat izolarea la domiciliu

Până astăzi, 19 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 774.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

719.693 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.712 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14970532,08
2.Arad16673781,21
3.Argeș20790310,52
4.Bacău19732911,05
5.Bihor20827480,76
6.Bistrița-Năsăud8579210,69
7.Botoșani10610481,13
8.Brașov308921302,34
9.Brăila9624200,62
10.Buzău9348280,58
11.Caraș-Severin8115240,85
12.Călărași7477220,68
13.Cluj384471822,51
14.Constanța31304691,29
15.Covasna5812170,66
16.Dâmbovița17296460,9
17.Dolj187541321,25
18.Galați19831640,91
19.Giurgiu7574120,7
20.Gorj6438431,32
21.Harghita6077250,53
22.Hunedoara14956901,73
23.Ialomița8044210,89
24.Iași32819750,73
25.Ilfov303101392,22
26.Maramureș158731402,99
27.Mehedinți5859140,66
28.Mureș17611780,98
29.Neamț13572401,00
30.Olt11082170,76
31.Prahova26914440,7
32.Satu Mare9353481,73
33.Sălaj7693241,47
34.Sibiu19467461,49
35.Suceava20412791,29
36.Teleorman9613471,27
37.Timiș364642413,89
38.Tulcea6289100,6
39.Vaslui12663290,89
40.Vâlcea11527340,85
41.Vrancea8047290,44
42.Mun. București1253284022,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe1489*-119 
 TOTAL774.5552.712 
Previous Post
GROUPE RENAULT ÎNREGISTREAZĂ O CIFRĂ DE AFACERI DE 10 374 MILIOANE DE EURO ÎN CEL DE-AL TREILEA TRIMESTRU DIN 2020

REZULTATE FINANCIARE 2020: UN AN AL CONTRASTELOR

Next Post

Dr. Daniel Muşat, noul director medical al Spitalului Orășenesc Mioveni