3.743 cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus. 71 sunt în Argeș

Până astăzi, 22 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 900.858 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

808.754 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba17363473,39
2.Arad19391693,00
3.Argeș22780711,79
4.Bacău22264901,74
5.Bihor23688912,62
6.Bistrița-Năsăud9700221,89
7.Botoșani12051371,60
8.Brașov366511704,62
9.Brăila10882212,33
10.Buzău10319291,15
11.Caraș-Severin9066221,56
12.Călărași8403251,81
13.Cluj455222364,30
14.Constanța360041613,57
15.Covasna650601,65
16.Dâmbovița19704972,58
17.Dolj223591372,50
18.Galați225841252,30
19.Giurgiu9075552,92
20.Gorj8197282,26
21.Harghita6747151,08
22.Hunedoara18437564,18
23.Ialomița8988201,90
24.Iași368261232,22
25.Ilfov363492366,78
26.Maramureș18811332,11
27.Mehedinți6813311,89
28.Mureș19422211,78
29.Neamț15668401,94
30.Olt12402451,54
31.Prahova290961301,66
32.Satu Mare11230262,32
33.Sălaj9218193,21
34.Sibiu22148962,92
35.Suceava22322351,03
36.Teleorman11021632,05
37.Timiș462741555,97
38.Tulcea6975251,56
39.Vaslui14108371,38
40.Vâlcea13507532,53
41.Vrancea8987191,24
42.Mun. București14919314465,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3807*-514 
TOTAL900.8583.743 
Previous Post

ARGEȘ: 17 elevi și 7 profesori s-au îmbolnăvit de Covid-19

Next Post
PSD va avea nevoie de aliați în Consiliul Local Pitești

PUG-ul Piteștiului, prima dezbatere publică