Coronavirus România, INFORMAȚII OFICIALE: 907.007 cazuri de persoane infectate ȘI 814.182 de pacienți au fost declarați vindecați

Până astăzi, 23 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 907.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

814.182 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.149 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba174811183,41
2.Arad195001092,92
3.Argeș228841041,86
4.Bacău22363991,72
5.Bihor238061182,56
6.Bistrița-Năsăud9754541,88
7.Botoșani12119681,59
8.Brașov369703194,76
9.Brăila10952702,34
10.Buzău10360411,17
11.Caraș-Severin9105391,59
12.Călărași8465621,90
13.Cluj459193975,05
14.Constanța361931893,68
15.Covasna6532261,62
16.Dâmbovița198101062,47
17.Dolj22383242,72
18.Galați226951112,36
19.Giurgiu9138633,13
20.Gorj8245482,43
21.Harghita6767201,06
22.Hunedoara185651284,21
23.Ialomița9036481,96
24.Iași369801542,15
25.Ilfov366503017,47
26.Maramureș18871602,22
27.Mehedinți6868551,88
28.Mureș19512901,78
29.Neamț15731632,06
30.Olt12439371,59
31.Prahova29147511,62
32.Satu Mare11321912,36
33.Sălaj9276583,26
34.Sibiu22240922,99
35.Suceava22404821,06
36.Teleorman11082612,12
37.Timiș466453716,14
38.Tulcea7006311,59
39.Vaslui14175671,41
40.Vâlcea13569622,68
41.Vrancea9042551,26
42.Mun. București1498886956,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe5119*1312 
TOTAL907.0076.149 
Previous Post

Bicicletele și trotinetele electrice, interzise în centrul PITEȘTULUI!

Next Post

Ziua mondială de luptă împotriva tuberculozei