182 de argeșeni s-au infectat cu noul coronavirus

Până astăzi, 1 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 958.918 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

856.405 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.115 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba184311023,70
2.Arad207351733,54
3.Argeș240021822,42
4.Bacău234661642,16
5.Bihor251312142,95
6.Bistrița-Năsăud10306622,40
7.Botoșani12783602,01
8.Brașov390882225,16
9.Brăila11658832,92
10.Buzău10909641,51
11.Caraș-Severin9556621,92
12.Călărași8958602,42
13.Cluj491674856,23
14.Constanța383722514,29
15.Covasna7062852,67
16.Dâmbovița207371192,76
17.Dolj237281602,89
18.Galați241621703,14
19.Giurgiu9794963,45
20.Gorj8630311,99
21.Harghita7068491,22
22.Hunedoara200031944,73
23.Ialomița9579672,48
24.Iași387232322,53
25.Ilfov398432269,45
26.Maramureș19380771,69
27.Mehedinți7253342,27
28.Mureș206061382,38
29.Neamț16597992,11
30.Olt130281151,82
31.Prahova304722182,11
32.Satu Mare11884642,27
33.Sălaj9732443,08
34.Sibiu233261663,45
35.Suceava22882551,04
36.Teleorman11803912,58
37.Timiș491843265,65
38.Tulcea7418372,40
39.Vaslui14712661,54
40.Vâlcea14404613,09
41.Vrancea9398491,28
42.Mun. București16045111657,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe4497*-303 
TOTAL958.9186.115 
Previous Post
ORDIN MADR: Subvenție-bonus de la APIA pentru plantațiile de alun, nuci, cătină și perdele forestiere

Albota: Sumă de bani predată polițiștilor

Next Post

Se strică vremea în toată țara – Avertizarea emisă de ANM