5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS–CoV–2

Până astăzi, 7 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 988.624 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

885.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidențaînregistrată la 14 zile
1.Alba190461343,82
2.Arad214281333,86
3.Argeș246951192,69
4.Bacău241031052,22
5.Bihor260712013,22
6.Bistrița-Năsăud10662742,52
7.Botoșani13142422,12
8.Brașov403341774,92
9.Brăila11971662,84
10.Buzău11283651,81
11.Caraș-Severin9864712,09
12.Călărași9223442,30
13.Cluj514354636,62
14.Constanța396061664,18
15.Covasna7277562,63
16.Dâmbovița21194932,61
17.Dolj244841702,76
18.Galați250281913,32
19.Giurgiu10106633,19
20.Gorj8787251,51
21.Harghita7228311,27
22.Hunedoara20737874,50
23.Ialomița9924602,83
24.Iași396281402,47
25.Ilfov414631928,66
26.Maramureș19602521,35
27.Mehedinți7522412,21
28.Mureș212832032,59
29.Neamț17028902,07
30.Olt13363831,91
31.Prahova313881662,54
32.Satu Mare12119522,03
33.Sălaj9988672,71
34.Sibiu23956953,38
35.Suceava23190800,92
36.Teleorman122751012,89
37.Timiș505522404,87
38.Tulcea7639512,50
39.Vaslui15026611,54
40.Vâlcea149381213,09
41.Vrancea9678731,50
42.Mun. București16704111096,91
43.Cazuri noi nealocate pe județe3317*-246 
TOTAL988.6245.407 

Previous Post

PREȘEDINTELE PNL ARGEȘ, MESAJ CU OCAZIA ZILEI MONDIALE A SĂNĂTĂȚII

Next Post

Piteștiul a depășit rata de infectare de 4 la mia de locuitori!