2.323 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 12 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.008.490 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

910.298 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.323 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19447293,74
2.Arad21966733,71
3.Argeș25256862,60
4.Bacău24546882,06
5.Bihor26669793,27
6.Bistrița-Năsăud10929362,51
7.Botoșani13345271,79
8.Brașov41140594,39
9.Brăila12268242,69
10.Buzău11556361,89
11.Caraș-Severin10106202,19
12.Călărași9398421,99
13.Cluj530975146,16
14.Constanța404861663,86
15.Covasna757802,87
16.Dâmbovița21468302,28
17.Dolj24995472,46
18.Galați25578543,15
19.Giurgiu10358262,81
20.Gorj8893171,16
21.Harghita7408121,38
22.Hunedoara21299394,08
23.Ialomița10123412,74
24.Iași40253692,27
25.Ilfov423631327,34
26.Maramureș19758291,17
27.Mehedinți7666192,00
28.Mureș21800672,72
29.Neamț17381382,02
30.Olt13603251,93
31.Prahova320531102,68
32.Satu Mare12298171,76
33.Sălaj10184132,55
34.Sibiu24479533,27
35.Suceava23388370,89
36.Teleorman12545312,92
37.Timiș51382954,20
38.Tulcea7834312,40
39.Vaslui15232371,46
40.Vâlcea15280782,95
41.Vrancea9847211,57
42.Mun. București1710065006,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe  2229*-624 
 TOTAL1.008.4902.323 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 333 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD11
3ARGEŞ13
4BACĂU7
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI7
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ13
14CONSTANŢA66
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ3
18GALAŢI12
19GIURGIU5
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA8
24IAŞI5
25ILFOV12
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI51
29MUREŞ16
30NEAMŢ4
31OLT3
32PRAHOVA22
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU7
36SUCEAVA6
37TELEORMAN2
38TIMIŞ6
39TULCEA5
40VÂLCEA2
41VASLUI0
42VRANCEA3
 Total333

Până astăzi, 25.248 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.04.2021 (10:00) – 12.04.2021 (10:00) au fost raportate 113 decese (63 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Previous Post

Poliția Locală va putea aplica amenzi șoferilor în trafic

Next Post

SITUAȚIA EPIDEMIOLOGICĂ DIN JUDEȚUL ARGEȘ – COVID 19