Coronavirus: 3.883 de noi persoane infectate

Până astăzi, 13 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.012.373 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

915.464 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.883 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba19527803,73
2.Arad22042763,56
3.Argeș25343872,59
4.Bacău24615691,99
5.Bihor267711023,31
6.Bistrița-Năsăud11000712,47
7.Botoșani13389441,77
8.Brașov412911514,24
9.Brăila12333652,58
10.Buzău11602461,86
11.Caraș-Severin10144382,22
12.Călărași9423252,06
13.Cluj534153185,93
14.Constanța405911053,65
15.Covasna7609312,87
16.Dâmbovița21520522,21
17.Dolj25031362,37
18.Galați25673953,11
19.Giurgiu10394362,87
20.Gorj8911181,10
21.Harghita7438301,40
22.Hunedoara214421434,04
23.Ialomița10162392,66
24.Iași40347942,21
25.Ilfov425621997,15
26.Maramureș19788301,15
27.Mehedinți7694281,99
28.Mureș219001002,70
29.Neamț17448671,93
30.Olt13630271,84
31.Prahova321671142,68
32.Satu Mare12360621,70
33.Sălaj10217332,50
34.Sibiu245801013,22
35.Suceava23428400,88
36.Teleorman12641962,85
37.Timiș515521704,01
38.Tulcea7856222,29
39.Vaslui15281491,44
40.Vâlcea15351712,94
41.Vrancea9885381,56
42.Mun. București1718388326,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe2182*-47 
TOTAL1.012.3733.883 
Previous Post

Încă 151 de amenzi, în valoare totală de 25.250 de lei

Next Post

Covid-19: 7 morți în Argeș!