Covid-19: Situația la zi în țară și în Argeș

Până astăzi, 14 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.016.449 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

920.653 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.076 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba19623963,67
2.Arad221781363,52
3.Argeș25404612,61
4.Bacău24702871,97
5.Bihor269211503,29
6.Bistrița-Năsăud11047472,51
7.Botoșani13450611,69
8.Brașov414201294,14
9.Brăila12405722,57
10.Buzău11666641,85
11.Caraș-Severin10225812,23
12.Călărași9463402,00
13.Cluj537293145,90
14.Constanța407601693,56
15.Covasna7687782,93
16.Dâmbovița21576562,12
17.Dolj251311002,34
18.Galați257961233,06
19.Giurgiu10432382,80
20.Gorj8926151,04
21.Harghita7492541,39
22.Hunedoara21509673,98
23.Ialomița10208462,66
24.Iași404521052,14
25.Ilfov427221606,78
26.Maramureș19827391,11
27.Mehedinți7728341,88
28.Mureș220411412,70
29.Neamț17540921,93
30.Olt13689591,82
31.Prahova322791122,65
32.Satu Mare12407471,65
33.Sălaj10257402,46
34.Sibiu24661813,18
35.Suceava23464360,88
36.Teleorman12719782,89
37.Timiș517171653,93
38.Tulcea7898422,27
39.Vaslui15324431,37
40.Vâlcea15378272,90
41.Vrancea9945601,56
42.Mun. București1725066685,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe2145-37 
TOTAL1.016.4494.076 
Previous Post
S-a încheiat DaFeSt 2020 - Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio

Concurs de manager la Davila

Next Post

ARGEȘ: 23.008 argeșeni s-au vindecat de Covid-19