Coronavirus: 3.852 de noi bolnavi în țară

Până astăzi, 15 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.020.301 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

925.395 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.852 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba19699763,62
2.Arad222921143,48
3.Argeș255141102,51
4.Bacău24790881,93
5.Bihor270691483,27
6.Bistrița-Năsăud11103562,54
7.Botoșani13489391,68
8.Brașov415781584,06
9.Brăila12467622,57
10.Buzău11732661,82
11.Caraș-Severin10286612,23
12.Călărași9495321,89
13.Cluj540032745,80
14.Constanța409111513,50
15.Covasna7751642,96
16.Dâmbovița21615392,02
17.Dolj25230992,28
18.Galați259281322,99
19.Giurgiu10463312,72
20.Gorj8952261,04
21.Harghita7523311,40
22.Hunedoara21599903,96
23.Ialomița10241332,58
24.Iași406201682,11
25.Ilfov428791576,64
26.Maramureș19844171,10
27.Mehedinți7746181,84
28.Mureș221541132,69
29.Neamț17612721,91
30.Olt13738491,81
31.Prahova324521732,66
32.Satu Mare12447401,63
33.Sălaj10281242,45
34.Sibiu247791183,13
35.Suceava23481170,89
36.Teleorman12785662,89
37.Timiș518831663,89
38.Tulcea7917192,22
39.Vaslui15361371,38
40.Vâlcea154841062,80
41.Vrancea9985401,57
42.Mun. București1733958895,75
43.Cazuri noi nealocate pe județe1728*-417 
TOTAL1.020.3013.852 
Previous Post

Penny se extinde cu un nou magazin la Pitești

Next Post

Încep lucrările de reabilitare a Spitalului de Recuperare Brădet