Covid: 3.006 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 21 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.037.009 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

954.868 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.006 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba20060882,99
2.Arad22787842,99
3.Argeș25964682,03
4.Bacău25216811,56
5.Bihor277161252,77
6.Bistrița-Năsăud11323452,11
7.Botoșani13671341,30
8.Brașov421851013,07
9.Brăila12708582,28
10.Buzău11965501,59
11.Caraș-Severin10536562,26
12.Călărași9646211,51
13.Cluj551062214,39
14.Constanța415561442,68
15.Covasna7977742,83
16.Dâmbovița21847441,45
17.Dolj25563721,65
18.Galați26411932,35
19.Giurgiu10638411,97
20.Gorj9019150,72
21.Harghita7702281,42
22.Hunedoara22007603,08
23.Ialomița10386221,85
24.Iași41119641,66
25.Ilfov435731494,61
26.Maramureș19955290,73
27.Mehedinți7873281,38
28.Mureș22616772,52
29.Neamț17960 671,70
30.Olt14001711,55
31.Prahova330711222,24
32.Satu Mare12635311,37
33.Sălaj10466322,08
34.Sibiu25201682,73
35.Suceava23631330,70
36.Teleorman13023302,31
37.Timiș525291072,94
38.Tulcea8045181,90
39.Vaslui15515261,08
40.Vâlcea15717592,23
41.Vrancea10168431,33
42.Mun. București1766565024,51
43.Cazuri noi nealocate pe județe1266*-175 
TOTAL1.037.0093.006 
Previous Post
FC Argeș, meciul orgoliilor cu Universitatea Craiova

FC Argeș a început campania de transferuri pentru sezonul viitor

Next Post

În cadrul Cinematografului „București” debutează un nou proiect: filme din programa de Bacalaureat