Bilanț Covid-19 din 22 aprilie 2021. 2.989 de noi cazuri

Până astăzi, 22 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.039.998 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

959.126 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.989 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidențaînregistrată la 14 zile
1.Alba20123632,93
2.Arad22856692,97
3.Argeș26041772,00
4.Bacău25253371,53
5.Bihor278571412,74
6.Bistrița-Năsăud11352292,09
7.Botoșani13690191,24
8.Brașov42267822,96
9.Brăila12729212,25
10.Buzău11999341,56
11.Caraș-Severin10602662,21
12.Călărași9662161,44
13.Cluj552601544,27
14.Constanța41653972,56
15.Covasna7997202,77
16.Dâmbovița21891441,40
17.Dolj25647841,60
18.Galați265391282,27
19.Giurgiu10672341,96
20.Gorj9032130,67
21.Harghita7759571,39
22.Hunedoara22085782,96
23.Ialomița10415291,78
24.Iași41211921,60
25.Ilfov43659864,48
26.Maramureș19982270,73
27.Mehedinți7907341,36
28.Mureș227171012,49
29.Neamț18003 431,64
30.Olt14036351,51
31.Prahova332021312,19
32.Satu Mare12657221,37
33.Sălaj10501352,10
34.Sibiu25268672,69
35.Suceava23654230,67
36.Teleorman13060372,20
37.Timiș527091802,84
38.Tulcea8059141,87
39.Vaslui15549341,03
40.Vâlcea15767502,16
41.Vrancea10189211,28
42.Mun. București1771595034,41
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1328*62 
TOTAL1.039.9982.989 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 536 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD18
3ARGEŞ23
4BACĂU5
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI6
8BRĂILA
9BRAŞOV17
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ20
14CONSTANŢA41
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ7
18GALAŢI14
19GIURGIU5
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA2
24IAŞI16
25ILFOV17
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI117
29MUREŞ19
30NEAMŢ11
31OLT7
32PRAHOVA31
33SĂLAJ4
34SATU MARE5
35SIBIU8
36SUCEAVA9
37TELEORMAN5
38TIMIŞ16
39TULCEA3
40VÂLCEA3
41VASLUI7
42VRANCEA8
 Total536

Până astăzi, 26.943 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Previous Post

SITUAȚIA EPIDEMIOLOGICĂ DIN JUDEȚUL ARGEȘ – COVID 19

Next Post

Bilete de tratament balnear pentru pensionari