Bilanț COVID: Sub 400 de cazuri noi s-au înregistrat la nivel național

Până astăzi, 17 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.291 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.026.299 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 392 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21000101,16
2.Arad2351820,54
3.Argeș27108180,84
4.Bacău2592490,34
5.Bihor2894570,84
6.Bistrița-Năsăud1179660,60
7.Botoșani1405740,36
8.Brașov43387280,76
9.Brăila1317750,57
10.Buzău1246840,47
11.Caraș-Severin11295111,01
12.Călărași998340,45
13.Cluj57133361,18
14.Constanța42688120,58
15.Covasna846400,77
16.Dâmbovița22381110,46
17.Dolj26460130,45
18.Galați27390100,61
19.Giurgiu1094930,51
20.Gorj917120,18
21.Harghita819850,74
22.Hunedoara2276350,72
23.Ialomița1069950,38
24.Iași42137140,41
25.Ilfov44852201,01
26.Maramureș2027360,29
27.Mehedinți826230,66
28.Mureș2376570,76
29.Neamț18718110,61
30.Olt1446720,45
31.Prahova34856261,07
32.Satu Mare1292060,30
33.Sălaj1087320,71
34.Sibiu26237190,95
35.Suceava2406170,29
36.Teleorman1360350,65
37.Timiș54053120,79
38.Tulcea8343120,56
39.Vaslui1587260,31
40.Vâlcea1628450,58
41.Vrancea1060170,51
42.Mun. București182579490,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe581*-37 
TOTAL1.072.291392 
Previous Post

De luni, nu se mai parchează mașini pe zona pietonală din Piața Milea!

Next Post

Concert simfonic aniversar la împlinirea a 14 ani de Filarmonică