Doar 16 cazuri noi de infectare cu coronavirus în Argeș

Doar 16 cazuri noi de infectare cu coronavirus în Argeș

Până astăzi, 18 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.972 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.027.412 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 681 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21024241,14
2.Arad2352460,52
3.Argeș27124160,80
4.Bacău2593390,31
5.Bihor28984390,83
6.Bistrița-Năsăud11807110,61
7.Botoșani14069120,36
8.Brașov43410230,72
9.Brăila1318470,54
10.Buzău1247790,48
11.Caraș-Severin11309140,99
12.Călărași9993100,42
13.Cluj57177441,18
14.Constanța42706180,57
15.Covasna846840,77
16.Dâmbovița2239090,44
17.Dolj26470100,45
18.Galați27411210,61
19.Giurgiu1095230,46
20.Gorj917210,18
21.Harghita820350,71
22.Hunedoara22778150,70
23.Ialomița1070450,38
24.Iași42155180,41
25.Ilfov44871190,99
26.Maramureș20289160,29
27.Mehedinți827080,64
28.Mureș2377160,73
29.Neamț18737190,60
30.Olt14484170,47
31.Prahova34873171,06
32.Satu Mare1292770,28
33.Sălaj10883100,70
34.Sibiu26271340,94
35.Suceava24080190,27
36.Teleorman13613100,60
37.Timiș54074210,74
38.Tulcea834960,53
39.Vaslui15884120,29
40.Vâlcea1629390,54
41.Vrancea1060760,48
42.Mun. București182649700,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe623*42 
TOTAL1.072.972681 
Previous Post

Angajat, găsit mort în Uzina Dacia din Mioveni. Se fac cercetări pentru ucidere din culpă

Next Post

Controale la domiciile argeșenilor care sunt în carantină!