Doar 6 cazuri noi de infectare cu noul coronavirus în Argeș

Până astăzi, 2 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.142 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.040.869 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 164 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2119040,50
2.Arad2360430,16
3.Argeș2732360,32
4.Bacău2602550,13
5.Bihor2920770,39
6.Bistrița-Năsăud1185400,19
7.Botoșani1414120,18
8.Brașov4362020,33
9.Brăila1326400,24
10.Buzău1255720,18
11.Caraș-Severin1144040,43
12.Călărași1003710,16
13.Cluj57447190,37
14.Constanța4288740,25
15.Covasna852810,26
16.Dâmbovița2245960,15
17.Dolj26584110,15
18.Galați27589160,28
19.Giurgiu1100110,16
20.Gorj920000,08
21.Harghita825830,17
22.Hunedoara2285230,17
23.Ialomița1075320,19
24.Iași4233310,19
25.Ilfov4503680,35
26.Maramureș2035410,15
27.Mehedinți832100,20
28.Mureș2390560,22
29.Neamț1890520,32
30.Olt14577100,19
31.Prahova35208240,39
32.Satu Mare1296410,1
33.Sălaj1092320,19
34.Sibiu2646170,43
35.Suceava2415900,13
36.Teleorman1366700,16
37.Timiș5425570,25
38.Tulcea842730,33
39.Vaslui1594860,12
40.Vâlcea1639320,25
41.Vrancea1067140,18
42.Mun. București183351180,31
43.Cazuri noi nealocate pe județe458*-40 
TOTAL1.078.142164 
Previous Post

Bărbat care nu știe cine este, găsit dezorientat între Recea și Buzoești

Next Post

”Hai să dăruim de Ziua Internațională a Copilului”