1.242 de cazuri noi COVID și 11 decese în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 5 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.106.008 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.058.587 de pacienți au fost declarați vindecați.

https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?gdpr=1&gdpr_consent=CPLzfh5PLzfh5AcABBENBiCsAP_AAH_AAChQIENf_X__b3_j-_59f_t0eY1P9_7_v-0zjhfdt-8N2f_X_L8X42M7vF36pq4KuR4Eu3LBIQdlHOHcTUmw6okVrzPsbk2Mr7NKJ7PEmnMbO2dYGH9_n93TuZKY7__8___z__-v_v____f_r-3_3__59X—_e_V399zLv9_____9nN__wQEAJMNS-AC7EscGTaNKoUQIwrCQ6AUAFFAMLRNYQMrgp2VwEeoIWACE1ARgRAgxBRiwCAAQCAJCIgJADwQCIAiAQAAgBUgIQAEbAILACwMAgAFANCxAigCECQgyOCo5TAgIkWignsrAEou9jTCEMosAKBR_RUYCJQggWBkJCwcxwBIAAA.f_gAD_gAAAAA&client=ca-pub-7371682159686334&output=html&h=250&slotname=5365451649&adk=3193703777&adf=2136580864&pi=t.ma~as.5365451649&w=300&lmt=1630837384&psa=0&format=300×250&url=https%3A%2F%2Fwww.stiripesurse.ro%2Fbreaking-1242-de-cazuri-noi-covid-si-11-decese-in-ultimele-24-de-ore-incidenta-in-bucuresti-a-trecut-de-1-la-mia-de-locuitori_1978079.html&flash=0&wgl=1&dt=1630837372855&bpp=1&bdt=1922&idt=1&shv=r20210831&mjsv=m202109010101&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&cookie=ID%3D829079c4266e8191-22869b5e93c80091%3AT%3D1627912930%3ART%3D1630837269%3AS%3DALNI_MZN6Q98IJt2mXh6WGEvpIAwFV6naw&prev_fmts=0x0%2C320x50%2C320x267%2C390x90%2C300x250&nras=1&correlator=3082404703397&frm=20&pv=1&ga_vid=142797260.1627912895&ga_sid=1630837372&ga_hid=646381722&ga_fc=0&u_tz=180&u_his=45&u_java=0&u_h=844&u_w=390&u_ah=844&u_aw=390&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=45&ady=60&biw=390&bih=664&scr_x=0&scr_y=4288&eid=44747621%2C31062423%2C44748553%2C31062298&oid=3&pvsid=1538669737200126&pem=641&ref=https%3A%2F%2Fwww.stiripesurse.ro%2F&eae=0&fc=1920&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C390%2C0%2C390%2C844%2C390%2C664&vis=1&rsz=o%7C%7CoeE%7C&abl=CS&pfx=0&fu=0&bc=31&ifi=5&uci=a!5&fsb=1&xpc=bc1JroQQAd&p=https%3A//www.stiripesurse.ro&dtd=11728

BREAKING 1.242 de cazuri noi COVID și 11 decese în ultimele 24 de ore. Incidența în București a trecut de 1 la mia de locuitori

Autor: Alexandra Cruceru, RedactorPublicat: 05/09/2021 13:12

Ultima Ora breaking news

https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?gdpr=1&gdpr_consent=CPLzfh5PLzfh5AcABBENBiCsAP_AAH_AAChQIENf_X__b3_j-_59f_t0eY1P9_7_v-0zjhfdt-8N2f_X_L8X42M7vF36pq4KuR4Eu3LBIQdlHOHcTUmw6okVrzPsbk2Mr7NKJ7PEmnMbO2dYGH9_n93TuZKY7__8___z__-v_v____f_r-3_3__59X—_e_V399zLv9_____9nN__wQEAJMNS-AC7EscGTaNKoUQIwrCQ6AUAFFAMLRNYQMrgp2VwEeoIWACE1ARgRAgxBRiwCAAQCAJCIgJADwQCIAiAQAAgBUgIQAEbAILACwMAgAFANCxAigCECQgyOCo5TAgIkWignsrAEou9jTCEMosAKBR_RUYCJQggWBkJCwcxwBIAAA.f_gAD_gAAAAA&client=ca-pub-7371682159686334&output=html&h=50&slotname=4992476042&adk=3926012591&adf=3224314448&pi=t.ma~as.4992476042&w=320&lmt=1630837371&psa=0&format=320×50&url=https%3A%2F%2Fwww.stiripesurse.ro%2Fbreaking-1242-de-cazuri-noi-covid-si-11-decese-in-ultimele-24-de-ore-incidenta-in-bucuresti-a-trecut-de-1-la-mia-de-locuitori_1978079.html&flash=0&wgl=1&dt=1630837371126&bpp=1&bdt=193&idt=457&shv=r20210831&mjsv=m202109010101&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&cookie=ID%3D829079c4266e8191-22869b5e93c80091%3AT%3D1627912930%3ART%3D1630837269%3AS%3DALNI_MZN6Q98IJt2mXh6WGEvpIAwFV6naw&prev_fmts=0x0&nras=1&correlator=3082404703397&frm=20&pv=2&ga_vid=142797260.1627912895&ga_sid=1630837372&ga_hid=646381722&ga_fc=0&u_tz=180&u_his=45&u_java=0&u_h=844&u_w=390&u_ah=844&u_aw=390&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&adx=35&ady=485&biw=390&bih=664&scr_x=0&scr_y=7573&eid=44747621%2C31062423%2C44748553%2C31062298&oid=3&pvsid=1538669737200126&pem=641&ref=https%3A%2F%2Fwww.stiripesurse.ro%2F&eae=0&fc=1920&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C390%2C0%2C390%2C844%2C390%2C664&vis=1&rsz=o%7C%7CoeE%7C&abl=CS&pfx=0&fu=0&bc=31&ifi=2&uci=a!2&fsb=1&xpc=n8gldLY7jm&p=https%3A//www.stiripesurse.ro&dtd=774

Până astăzi, 5 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.106.008 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.058.587 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.242 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Incidența în București a trecut de 1 la mia de locuitori.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2147270,30
2.Arad24066230,40
3.Argeș27839260,27
4.Bacău26841470,58
5.Bihor29581250,24
6.Bistrița-Năsăud12481360,98
7.Botoșani14447350,27
8.Brașov4413900,43
9.Brăila1344530,22
10.Buzău1280790,32
11.Caraș-Severin11773260,52
12.Călărași10481110,70
13.Cluj58996820,92
14.Constanța43950410,63
15.Covasna859910,09
16.Dâmbovița22855110,29
17.Dolj27319440,54
18.Galați28200390,46
19.Giurgiu11290140,63
20.Gorj9382110,28
21.Harghita838440,16
22.Hunedoara2325370,43
23.Ialomița1097320,31
24.Iași43303560,40
25.Ilfov46357711,19
26.Maramureș20953470,52
27.Mehedinți847080,28
28.Mureș24239200,19
29.Neamț19575150,65
30.Olt14932240,42
31.Prahova36175370,47
32.Satu Mare13769451,07
33.Sălaj1107580,30
34.Sibiu26970240,60
35.Suceava25090300,59
36.Teleorman14164220,73
37.Timiș55670620,95
38.Tulcea858050,35
39.Vaslui16346280,33
40.Vâlcea16647120,29
41.Vrancea10927100,37
42.Mun. București1882011641,02
43.Din străinătate**105622 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  936*28 
TOTAL1.106.0081.242 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 86 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ2
4BACĂU7
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA7
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU1
20GORJ2
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV2
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI18
29MUREŞ2
30NEAMŢ1
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE8
35SIBIU0
36SUCEAVA7
37TELEORMAN3
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA2
 Total86

Până astăzi, 34.689 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.09.2021 (10:00) – 05.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 11 decese (5 bărbați și 6 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Botoșani, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 11 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 2 la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

9 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.061. Dintre acestea, 372 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 95 sunt minori, 93 fiind internați în secții și 2 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.172.646 de teste RT-PCR și 2.525.896 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.683 de teste RT-PCR (3.356 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.327 la cerere) și 19.221 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 10.760 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.783 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.755 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 74 de persoane

Previous Post

Dan Barna promite: ”Dacă moțiunea nu trece, ne dăm DEMISIILE instantaneu”

Next Post

Ivan Patzaichin a murit